Video Budur

Ayaklarda Sızlamalar Neden Olur?

Ayaklarda Sızlamalar Neden Olur?
9.144 views
02 Aralık 2019 - 20:48

Ayaklarda Ya-nma Neden Olur? İşte Sebepleri Ayaklarda Ya-nma Sebebi Sinirlerin kalınlaşması ile oluşan ayak y-anması: Ayakta ki sinirlerinden bir tanesinin kalınlaşması sonucunda ayaklarda ya-nma oluşur. Bu sinirin kalınlaşması ise uzun süre ayakta durmak, dar veya bol ayakkabı giymek veya koşma gibi ağır ve etkili spor yapılmasından kaynaklanır. Sinirlerin kalınlaşması ile ayak ya-nmasının en yaygın belirtisi sanki çakıl taşının üzerinde yürüyor hissi vermesidir.

Ayak kemiklerinin yıpranması veya iltihaplanması sonucu oluşan ayak ya-nması: Kasların dar veya zayıf olması, yanlış ayakkabı tercihi, ayak pozisyonunun yanlış olması veya iltihaplı şişlik gibi nedenler ile ayak ya-nması oluşur. Genellikle ilk olarak baş parmağının altından başlar ve ayakta kaldıkça ya-nma hissi artar.

Kasların dar veya zayıf olması, yanlış ayakkabı tercihi, ayak pozisyonunun ya-nlış olması veya iltihaplı şişlik gibi nedenler ile ayak ya-nması oluşur. Genellikle ilk olarak baş parmağının altından başlar ve ayakta kaldıkça ya-nma hissi artar.Atardamarların daralmasıyla oluşan ayak ya-nması:Yaş ilerledikçe artan bu durum atardamar duvarının kalınlaşması sonucunda oluşur. Ya-nma hissedilen ayakta ağrı, kasılma ve güçsüzlük gibi belirtilerde görülebilir.

Bunların dışında ayaklardaki ya-nmaların diğer sebepleri: * Al-kol kullanımı * Kronik böbrek rahatsızlığı * Aids * Hipotiroid * B12 vitaminin eksikliği * Menapoz

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.